PROMOCJE SERWISOWE
Zadbaj o swojego Nissana w sezonie zimowym.
-
Kompletne koła zimowe już od 2 299 PLN*
-
Bezpłatny Nissan Assistance**
* Rekomendowana cena dla modelu Nissan Micra. Oferta ważna do 28.02.2020
** Bezpłatny Nissan Assistance jest dostępny dla klientów, którzy posiadają samochody marki Nissan starsze niż 24 miesiące. Klienci, będą uprawnieni do korzystania z bezpłatnej usługi Nissan Assistance każdorazowo przez rok od daty ostatniego przeglądu okresowego wykonanego w Autoryzowanym Serwisie Nissana. Szczegółowe informacje o Bezpłatnym Nissan Assistance: https://www.nissan.pl/dla-wlasciciela/uslugi-nissana/pomoc-drogowa-nissana.
Zadbaj o bezpieczeństwo w trakcie podróży.
-
25% na wybrane części układu hamulcowego i zawieszenia*
-
Bezpłatna kontrola stanu pojazdu**
* Podany rabat jest rekomendowany i dotyczy nastepujących części: klocki, tarcze, bębny, okładziny, cylinderki hamulcowe, amortyzatory, łączniki stabilizatora, tuleje, przeguby, końcówki drążków, z wyłączeniem częśći VA. Oferta ważna do 28.02.2021.
** Bezpłatna kontrola stanu pojazdu jest zdefiniowana w Zasadach i Warunkach programu Obietnicy Nissana. Szczegóły Obietnicy Nissana: https://www.nissan.pl/content/dam/Nissan/pl/services-pdf/Zalacznik_1_OW%20Customer%20Promise%20_PL.pdf
Opony letnie i zimowe – ryzyka niewłaściwego wyboru
Dobrze dobrane opony są kluczowe dla Twojego bezpieczeństwa. Nic dziwnego – to jedyny element auta, który łączy Cię z jezdnią. Jeśli użyjesz niewłaściwych, narażasz swoje bezpieczeństwo. Czym różnią się opony letnie od zimowych i dlaczego warto je wymieniać?
Jak odróżnić opony letnie i zimowe?
Pewne różnice widać na pierwszy rzut oka, inne z kolei nie są tak oczywiste. To co możesz zobaczyć to różnice w bieżniku. Opony letnie mają w miarę gładką powierzchnię, która składa się z dużych klocków i symbolicznej ilości nacięć. To sprawia, że opona styka się z asfaltem na dużej powierzchni i zapewnia dużą przyczepność. Guma praktycznie „klei się” do asfaltu rozgrzanego słońcem. Z kolei symboliczny bieżnik ma na celu odprowadzanie wody i zapobiega ślizganiu się auta na mokrej powierzchni.
Z drugiej strony, opony zimowe mają znacznie większą ilość nacięć. Ma to na celu odprowadzanie błota pośniegowego i wody na boki opony. Dzięki temu opona znacznie łatwiej znajduje przyczepność w trudnych, wilgotnych warunkach. Duża ilość mniejszych nacięć tzw. lamel, pozwala z kolei na wgryzanie się opony w śnieg i błoto – co dodatkowo zmniejsza ryzyko poślizgu.
Kiedy wymienić opony na zimowe?
To co najważniejsze jest jednak niewidoczne. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie mieszanką gumy i składem chemicznym. Dzięki temu, ich właściwości różnią się w zależności od temperatury powietrza oraz nawierzchni. Opony letnie mają w sobie więcej kauczuku i sadzy, dzięki którym są twardsze. To oznacza, że są odporniejsze na ścieranie. Dodajmy do tego dedykowaną rzeźbę bieżnika, a otrzymamy niskie opory toczenia – opona będzie bardzo wydajna.
Jeśli jednak temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, zalety opony letniej staną się jej wadami. Guma dodatkowo stwardnieje, dzięki czemu będzie się szybciej ścierać i znacząco pogorszy się jej przyczepność. Opony zimowe, przeznaczone do jazdy w takich warunkach, posiadają w swoim składzie więcej krzemionki. Dzięki temu są bardziej sprężyste – nawet na mrozie. To pozwala na zwiększoną przyczepność na nierównej lub śliskiej nawierzchni.
Jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo, dostosuj opony do warunków, w których jeździsz. Bądź odpowiedzialny i zadbaj o optymalne przygotowanie swojego auta.
Układ hamulcowy – z czego się składa i jak o niego dbać?
Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy on naszych hamulców i ich stanu. To one są odpowiedzialne za zwalnianie i zatrzymywanie pojazdu – również w sytuacjach awaryjnych. Zaniedbanie tego systemu może skończyć się wydłużeniem drogi hamowania – a w efekcie – tragedią.
Układ hamulcowy składa się z całego zbioru elementów i dopiero prawidłowe funkcjonowanie każdego z nich, jest gwarancją sprawnego hamowania. W skład tego układu wchodzą:
- klocki i tarcze hamulcowe,
- pompa hamulcowa,
- przewód ciśnieniowy,
- przewód elastyczny,
- zaciski hamulcowe,
- pedał hamulca.
W praktyce istnieją jednak dwa typu układów hamulcowych. Mowa o układzie podstawowym (roboczym), który jest połączony z hamulcem oraz dodatkowym, czyli tzw. hamulcu ręcznym. Oba układy są od siebie niezależne, aby w razie uszkodzenia jednego z nich, drugi mógł przejąć jego rolę.
Kiedy serwisować hamulce?
Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że Twoje hamulce mogą wymagać serwisu, to nie ryzykuj i udaj się do warsztatu. Najczęstszymi sygnałami, jakie daje nam auto, mogą być drżenie kierownicy lub pedału hamulca. Zazwyczaj oznacza to zużycie klocków hamulcowych albo wygięcie lub odkształcenie tarcz. Piszczące hamulce również powinny zwrócić Twoją uwagę.
Innym niepokojącym sygnałem jest wydłużenie drogi hamowania lub „znoszenie” na bok podczas hamowania. Jedno i drugie może oznaczać zapowietrzenie się układu lub nierówną dystrybucję siły w układzie hamulcowym. Podczas serwisu, zawsze warto zwrócić uwagę na zużycie klocków i tarcz hamulcowych oraz poziom płynu hamulcowego. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, że Twoje auto Cię nie zawiedzie.
Hamulec to nie wszystko
Istnieje wiele systemów, które pomogą Ci w hamowaniu, np. ABS czy też reduktor siły hamowania. Pamiętaj jednak, że dodatkowe systemy mogą poprawić kontrolę nad pojazdem, ale nie zastąpią trzeźwej oceny sytuacji na drodze. W ostateczności, nawet najlepiej wyregulowany układ hamulcowy zacznie działać dopiero wtedy, kiedy decyzję o jego użyciu podejmie kierowca. Dosłownie chwila nieuwagi oznacza wydłużenie drogi hamowania od kilku do kilkunastu metrów. W takiej sytuacji, warto mieć pewność, że stan Twojego auta dodatkowo nie wydłuży tej drogi.